Chemist Price Guide · October 2026

Cheapest Hair Care — Chemist

3566 products compared

Which Store Is Cheapest for Hair Care?

Chemist Direct has the lowest average Hair Care price this week. (Based on 3566 comparable products; averages reflect different brand/size mixes per store.)

Store Avg Price Products
Chemist Direct Cheapest $14.62 88 Browse →
Pharmacy Online $16.31 348 Browse →
Coles $16.32 744 Browse →
Priceline $17.15 1596 Browse →
Woolworths $18.80 754 Browse →
Chemist Warehouse $22.76 2616 Browse →

Best Hair Care Deals Right Now

See all →
Head & Shoulders Sub Zero Shampoo 620ml

Head & Shoulders

Head & Shoulders Sub Zero Shampoo 620ml

71% off
C.Warehouse
$6.00
$20.99
$0.97 / 100mL
Buy
Recamier Professional Salon In Silicone Hair Repair Anti Frizz 50ml

Recamier

Recamier Professional Salon In Silicone Hair Repair Anti Frizz 50ml

71% off
C.Warehouse
$28.99
$99.95
$57.98 / 100mL
Buy
Herbal Essences Bio Renew Argan Oil & Aloe Deep Repair Mask 300ml

Herbal Essences

Herbal Essences Bio Renew Argan Oil & Aloe Deep Repair Mask 300ml

70% off
C.Warehouse
$5.00
$16.99
$1.67 / 100mL
Buy
Coles
$8.50
$10.20
$2.83/ 100mL
Buy
Head & Shoulders Clean & Balanced Conditioner 850ml

Head & Shoulders

Head & Shoulders Clean & Balanced Conditioner 850ml

70% off
C.Warehouse
$8.00
$26.99
$0.94 / 100mL
Buy
Woolies
$13.00
 
$1.53 / 100ML
Buy
Coles
$27.00
 
$3.18/ 100mL
Buy
Head & Shoulders Smooth & Silky Conditioner 850ml

Head & Shoulders

Head & Shoulders Smooth & Silky Conditioner 850ml

70% off
C.Warehouse
$8.00
$26.99
$0.94 / 100mL
Buy
Woolies
$13.00
 
$1.53 / 100ML
Buy
Coles
$27.00
 
$3.18/ 100mL
Buy
Head & Shoulders Sub Zero Shampoo 300ml

Head & Shoulders

Head & Shoulders Sub Zero Shampoo 300ml

70% off
C.Warehouse
$4.00
$13.49
$1.33 / 100mL
Buy
Seven Bubbles Low Heat Speed Hair Dryer Baby Infant Kid Grooming Blow Hairdryer Blower Red

Seven Bubbles

Seven Bubbles Low Heat Speed Hair Dryer Baby Infant Kid Grooming Blow Hairdryer Blower Red

70% off
C.Warehouse
$29.99
$99.99
 
Buy
Recamier Professional Salon IN Finishing Long Lasting Liss Spray 245ml

Recamier

Recamier Professional Salon IN Finishing Long Lasting Liss Spray 245ml

66% off
C.Warehouse
$33.95
$99.95
$13.86 / 100mL
Buy
Remology Ceramic Hair Straightener Fast Heat Styling Iron 25mm Plates 1Unit

Remology

Remology Ceramic Hair Straightener Fast Heat Styling Iron 25mm Plates 1Unit

65% off
C.Warehouse
$34.99
$99.95
 
Buy
Recamier Premium Pure Keratin Braziliss Mask Straightening (Step 3) 1L

Recamier

Recamier Premium Pure Keratin Braziliss Mask Straightening (Step 3) 1L

63% off
C.Warehouse
$109.99
$299.95
$11.00 / 100mL
Buy
Terre A Mer Premium Keratin Hair Straightening Starter Treatment Kit Brazilian DIY One Size

Terre A Mer

Terre A Mer Premium Keratin Hair Straightening Starter Treatment Kit Brazilian DIY One Size

62% off
C.Warehouse
$149.99
$398.00
 
Buy
Remology Evoke 2000W Professional Ionic Salon Hair Dryer with Cool Shot

Remology

Remology Evoke 2000W Professional Ionic Salon Hair Dryer with Cool Shot

61% off
C.Warehouse
$44.99
$115.95
 
Buy
Remology 5-in-1 Rechargeable Grooming Kit for Men with Hair Trimmer & Shaver One Size

Remology

Remology 5-in-1 Rechargeable Grooming Kit for Men with Hair Trimmer & Shaver One Size

61% off
C.Warehouse
$69.99
$179.95
 
Buy
Gillette Skin Aloe Vera Razor Blades 4 Pack

Gillette

Gillette Skin Aloe Vera Razor Blades 4 Pack

4

60% off
C.Warehouse
$11.00
$27.90
$2.75 / unit
Buy
Recamier Professional Salon in - Finishing Hair Gloss Spray Glow 280ml

Recamier

Recamier Professional Salon in - Finishing Hair Gloss Spray Glow 280ml

60% off
C.Warehouse
$31.99
$79.95
$11.42 / 100mL
Buy
Flawless Finishing Touch Legs White

Flawless Finishing

Flawless Finishing Touch Legs White

60% off
C.Warehouse
$68.00
$169.99
 
Buy
Terre A Mer Deep Fortifying Keratin Hair Aftercare Home Pack (Travel Pack) One Size

Terre A Mer

Terre A Mer Deep Fortifying Keratin Hair Aftercare Home Pack (Travel Pack) One Size

60% off
C.Warehouse
$79.99
$199.95
 
Buy
Recamier Professional Salon In +Pro Hydra Repair Deep Mask - Mascarilla Capilar 200g

Recamier

Recamier Professional Salon In +Pro Hydra Repair Deep Mask - Mascarilla Capilar 200g

58% off
C.Warehouse
$33.50
$79.95
$16.75 / 100g
Buy
Clairol Nice & Easy Root Touch Up Root Concealing Powder Dark Brown

Clairol

Clairol Nice & Easy Root Touch Up Root Concealing Powder Dark Brown

57% off
Priceline
$22.00
 
$1047.62 / 100g
Buy
C.Warehouse
$10.99
$25.99
 
Buy
Clairol Nice & Easy Root Touch Up Root Concealing Powder Light Brown

Clairol

Clairol Nice & Easy Root Touch Up Root Concealing Powder Light Brown

57% off
Priceline
$22.00
 
$1047.62 / 100g
Buy
C.Warehouse
$10.99
$25.99
 
Buy

Browse Other Chemist Categories

Vitamins & Supplements Skincare Medicines Personal Care Oral Care Makeup Fragrance Health Food

My Basket